Naprawy Projektorów, Artykuly, FAQ.

Nowość na rynku, tablet z projektorem - Lenovo Yoga 2 PRO.

     Firma Lenovo wprowadza na rynek bardzo ciekawy produkt - Lenovo Yoga 2 PRO, jest to polączenie tabletu z projektorem, w zasadzie jest to tablet z dodatkową funkcją projektora. Urządzenie ma zapewniać "kinowe wrażenia dzieki obrazowi wysokiej jakości i dźwiekowi". Wyświetlacz IPS 13,3" 2560x1440 i system dźwieku 2.1 z glośnikiem niskotonowym o mocy 5W to fajne propozycje jak na tablet, niewiele jednak mają wspólnego z systemem dźwieku i obrazu kinowego. Tablet posiada bardzo pojemną baterie, która zgodnie z tym co podaje producent ma wytrzymać do 15h pracy.

     Ale my nie o tym, tablet posiada wbudowany projektor, jest to genialny pomysl, obawiamy sie jednak, że użytkownicy mogą być troszke rozczarowani jakością obrazu z takiego projektora. Czytamy dalej: "wyświetla obraz o przekątnej do 50 cali na dowolnej ścianie lub suficie, zmieniając zaciemniony pokój w sale kinową". Tu pojawia sie slowo - klucz, to znaczy "zaciemniony pokój".

Tablet z Projektorem

Rysunek 1. Projektor Yoga 2 PRO,
żródlo: lenovo.com.

     Na stronie Lenovo na te chwile nie można sie doszukać informacji ile ANSI LUMEN'ów bedzie mial projektor, nie mniej jednak ta informacja dotycząca zaciemnienia powinna dać do myślenia. Może okazać sie, że jedynym sposobem na obejrzenie czegokolwiek jest calkowite zablokowanie dostepu światla do pomieszczenia. To wielka szkoda, ponieważ oprócz funckji multimedialnych tablet z powodzeniem móglby sprawować sie w biznesie, na przyklad w czasie prezentacji dla niewielkiego grona odbiorców. Z takiego urządzenia mogliby korzystać projektanci, którzy w czasie rzeczywistym prezentowaliby klientom swoje wizualizacje bezpośrednio na ścianie. Wszystko to pod warunkiem, że strumień światla z takiego projektora bylby na tyle silny, aby dalo sie coś zobaczyć w pomieszczeniu, w normalnych warunkach oświetleniowych. Osobną kwestią jest rozdzielczość, takiego "projektora", ale te kwestie przemilczymy*;-).

     Podsumuwując gratulujemy firmie Lenovo pomyslu, to krok w bardzo dobrą strone, miejmy nadzieje, że nasze obawy są bezpodstawne i zdjecie poniżej (pochodzące ze strony producenta) jak najbardziej odzwierciedla możliwości urządzenia, a projektor nie bedzie tylko gadżetem bez praktycznego zastosowania.

Projekcja z Tabletu Yoga 2 PRORysunek 2. Obraz wyświetlany z tabletu Yoga 2 PRO, źródlo: lenovo.com.

*Rodzielczość projektora (oparta zapewne na ukladzie DLP) wynosi 800x480 pikseli.

24-10-2014 powrót