Naprawy Projektorów, Artykuły, FAQ.

Nowość na rynku, tablet z projektorem - Lenovo Yoga 2 PRO.

     Firma Lenovo wprowadza na rynek bardzo ciekawy produkt - Lenovo Yoga 2 PRO, jest to połączenie tabletu z projektorem, w zasadzie jest to tablet z dodatkową funkcją projektora. Urządzenie ma zapewniać "kinowe wrażenia dzięki obrazowi wysokiej jakości i dźwiękowi". Wyświetlacz IPS 13,3" 2560x1440 i system dźwięku 2.1 z głośnikiem niskotonowym o mocy 5W to fajne propozycje jak na tablet, niewiele jednak mają wspólnego z systemem dźwięku i obrazu kinowego. Tablet posiada bardzo pojemną baterię, która zgodnie z tym co podaję producent ma wytrzymać do 15h pracy.

     Ale my nie o tym, tablet posiada wbudowany projektor, jest to genialny pomysł, obawiamy się jednak, że użytkownicy mogą być troszkę rozczarowani jakością obrazu z takiego projektora. Czytamy dalej: "wyświetla obraz o przekątnej do 50 cali na dowolnej ścianie lub suficie, zmieniając zaciemniony pokój w salę kinową". Tu pojawia się słowo - klucz, to znaczy "zaciemniony pokój".

Tablet z Projektorem

Rysunek 1. Projektor Yoga 2 PRO,
żródło: lenovo.com.

     Na stronie Lenovo na tę chwilę nie można się doszukać informacji ile ANSI LUMEN'ów będzie miał projektor, nie mniej jednak ta informacja dotycząca zaciemnienia powinna dać do myślenia. Może okazać się, że jedynym sposobem na obejrzenie czegokolwiek jest całkowite zablokowanie dostępu światła do pomieszczenia. To wielka szkoda, ponieważ oprócz funckji multimedialnych tablet z powodzeniem mógłby sprawować się w biznesie, na przykład w czasie prezentacji dla niewielkiego grona odbiorców. Z takiego urządzenia mogliby korzystać projektanci, którzy w czasie rzeczywistym prezentowaliby klientom swoje wizualizacje bezpośrednio na ścianie. Wszystko to pod warunkiem, że strumień światła z takiego projektora byłby na tyle silny, aby dało się coś zobaczyć w pomieszczeniu, w normalnych warunkach oświetleniowych. Osobną kwestią jest rozdzielczość, takiego "projektora", ale tę kwestię przemilczymy*;-).

     Podsumuwując gratulujemy firmie Lenovo pomysłu, to krok w bardzo dobrą stronę, miejmy nadzieję, że nasze obawy są bezpodstawne i zdjęcie poniżej (pochodzące ze strony producenta) jak najbardziej odzwierciedla możliwości urządzenia, a projektor nie będzie tylko gadżetem bez praktycznego zastosowania.

Projekcja z Tabletu Yoga 2 PRORysunek 2. Obraz wyświetlany z tabletu Yoga 2 PRO, źródło: lenovo.com.

*Rodzielczość projektora (oparta zapewne na układzie DLP) wynosi 800x480 pikseli.

24-10-2014 powrót