Naprawy Projektorów, Artykuly, FAQ.

Projektory LED - subiektywna opinia z punktu widzenia serwisu.

     Czolowi producenci projektorów od kilku lat stopniowo wprowadzaja do swojej oferty projektory LEDowe. Z naszych obserwacji (a raczej z tego co trafia do nas do serwisu) wynika, że prym w tej kategorii wioda Acer, Asus, Casio, LG, Optoma, Philips, Samsung, Vivitek i Toshiba. Patrzac na szybki rozwój technologii LEDowej można dojsc do prostego wniosku, że w kategorii projektorów przenosnych (prezentacyjnych) z czasem projektory LED calkowicie zastapia standardowe, których zródlo swiatla oparte jest na lampie. W przypadku projektorów instalacyjnych oraz używanych w profesjonalnych kinach minie dużo wiecej czasu, projektory do kina domowego znajda sie gdzies po srodku (nie mniej jednak ze wzgledu na sentyment i przyzwyczajenia czesc osób nie zdecyduje sie na zakup LEDa do projekcji filmowych).

Diody LED
Rysunek 1. zródlo swiatla stosowane w mini-projektorach LED.

     Producenci projektorów LEDowych zachwalaja swoje urzadzenia na wszystkie możliwe sposoby, przede wszystkim informujac o tym, że zastosowane zródlo swiatla ma wystarczyc na 30000 godzin (w trybie EKO, w trybie normalnym to "tylko" 20000h). Szkoda, że producenci nie informuja, iż zastosowane elementy elektroniki, zlacza a czesto również wentylatory nie wytrzymaja nawet polowy tego czasu. Mam nadzieje, że sie myle i za okolo 10~20 lat ludzie beda chwalic sie jakie to wspaniale urzadzenia kupili w 2014 roku i sluża im wiernie przez te wszystkie lata, mimo eksploatowania ich po kilka godzin dziennie. Druga sprawa: "ultramobilnosc", "lekkosc", "niewielkie rozmiary", tutaj po czesci trzeba sie zgodzic, że projektor LEDowy jest zdecydowanie mniejszy i porecznieszy niż standardowy - lampowy. Zwlaszcza seria projektorów Casio, które gruboscia sa porównywalne z notebookami zgrabnie mieszcza sie razem z nimi w standardowej torbie na komputer osobisty.

Projektor LED Casio
Rysunek 2. Projektor LED firmy Casio.

     Czesto jednak wystepuje sytuacja, w której do "ultra-lekkiego-miniprojektora" dolaczony jest ogromny, zewnetrzny zasilacz, który gabarytami potrafi dorównac samemu projektorowi, wyglada to niestety troche smiesznie. Wyjatkiem od reguly moga byc projektory, do których dolaczona jest bateria, wtedy zasilacz sluży nam do ladowania i nie ma koniecznosci noszenia go zawsze z projektorem.

Projektor LED Samsung z zasilaczem
Rysunek 3. Projektor LED firmy Samsung wraz z niezbednym zasilaczem.

     Zamkniecie calej elektroniki w malej obudowie niesie ze soba negatywny skutek jakim jest silne nagrzewanie (stad też może koniecznosc przeniesienie zasilania na zewnatrz). W przypadku projektorów LEDowych ogromne znaczenie ma utrzymanie ich w czystosci i nie zaslanianie otworów wentylacyjnych, ponieważ może sie to skończyc bardzo dotkliwa usterka. Niestety w wielu przypadkach czesci ukladu optyki nie wystepuja pojedyńczo i należy wymienic caly modul, co wiaże sie z wysokimi kosztami, stad też polecamy wykonywanie okresowych konserwacji i czyszczenia.

Projektor LED Acer objawy przegrzania
Rysunek 4. Projektor LED firmy Acer z usterka wynikajaca z przegrzania oraz po usunieciu usterki.

     Na ta chwile można kupic projektor LEDowy w bardzo atrakcyjnej cenie, ale trzeba liczyc sie z tym, że jego parametry (rozdzielczosc i jasnosc) znaczaco odbiegaja od parametrów standardowych projektorów lampowych, natomiast jeżeli chcemy kupic prezentacyjny projektor LEDowy o dobrych parametrach należy nastawic sie na koszt 1,5-2 razy wyższy niż w przypadku normalnego projektora.

28-07-2014 powrót