Naprawy Projektorów, Artykuły, FAQ.

Projektory LED - subiektywna opinia z punktu widzenia serwisu.

     Czołowi producenci projektorów od kilku lat stopniowo wprowadzają do swojej oferty projektory LEDowe. Z naszych obserwacji (a raczej z tego co trafia do nas do serwisu) wynika, że prym w tej kategorii wiodą Acer, Asus, Casio, LG, Optoma, Philips, Samsung, Vivitek i Toshiba. Patrząc na szybki rozwój technologii LEDowej można dojść do prostego wniosku, że w kategorii projektorów przenośnych (prezentacyjnych) z czasem projektory LED całkowicie zastapią standardowe, których źródło światła oparte jest na lampie. W przypadku projektorów instalacyjnych oraz używanych w profesjonalnych kinach minie dużo więcej czasu, projektory do kina domowego znajdą się gdzieś po środku (nie mniej jednak ze względu na sentyment i przyzwyczajenia część osób nie zdecyduje się na zakup LEDa do projekcji filmowych).

Diody LED
Rysunek 1. Źródło światła stosowane w mini-projektorach LED.

     Producenci projektorów LEDowych zachwalają swoje urządzenia na wszystkie możliwe sposoby, przede wszystkim informując o tym, że zastosowane źródło światła ma wystarczyć na 30000 godzin (w trybie EKO, w trybie normalnym to "tylko" 20000h). Szkoda, że producenci nie informują, iż zastosowane elementy elektroniki, złącza a często również wentylatory nie wytrzymają nawet połowy tego czasu. Mam nadzieje, że się mylę i za około 10~20 lat ludzie będą chwalić się jakie to wspaniałe urządzenia kupili w 2014 roku i służą im wiernie przez te wszystkie lata, mimo eksploatowania ich po kilka godzin dziennie. Druga sprawa: "ultramobilność", "lekkość", "niewielkie rozmiary", tutaj po części trzeba się zgodzić, że projektor LEDowy jest zdecydowanie mniejszy i poręcznieszy niż standardowy - lampowy. Zwłaszcza seria projektorów Casio, które grubością są porównywalne z notebookami zgrabnie mieszczą się razem z nimi w standardowej torbie na komputer osobisty.

Projektor LED Casio
Rysunek 2. Projektor LED firmy Casio.

     Często jednak występuje sytuacja, w której do "ultra-lekkiego-miniprojektora" dołączony jest ogromny, zewnętrzny zasilacz, który gabarytami potrafi dorównać samemu projektorowi, wygląda to niestety trochę śmiesznie. Wyjątkiem od reguły mogą być projektory, do których dołączona jest bateria, wtedy zasilacz służy nam do ładowania i nie ma konieczności noszenia go zawsze z projektorem.

Projektor LED Samsung z zasilaczem
Rysunek 3. Projektor LED firmy Samsung wraz z niezbędnym zasilaczem.

     Zamknięcie całej elektroniki w małej obudowie niesie ze sobą negatywny skutek jakim jest silne nagrzewanie (stąd też może konieczność przeniesienie zasilania na zewnątrz). W przypadku projektorów LEDowych ogromne znaczenie ma utrzymanie ich w czystości i nie zasłanianie otworów wentylacyjnych, ponieważ może się to skończyć bardzo dotkliwą usterką. Niestety w wielu przypadkach części układu optyki nie występują pojedyńczo i należy wymienić cały moduł, co wiąże się z wysokimi kosztami, stąd też polecamy wykonywanie okresowych konserwacji i czyszczenia.

Projektor LED Acer objawy przegrzania
Rysunek 4. Projektor LED firmy Acer z usterką wynikającą z przegrzania oraz po usunięciu usterki.

     Na tą chwilę można kupić projektor LEDowy w bardzo atrakcyjnej cenie, ale trzeba liczyć się z tym, że jego parametry (rozdzielczość i jasność) znacząco odbiegają od parametrów standardowych projektorów lampowych, natomiast jeżeli chcemy kupić prezentacyjny projektor LEDowy o dobrych parametrach należy nastawić się na koszt 1,5-2 razy wyższy niż w przypadku normalnego projektora.

28-07-2014 powrót