Naprawy Projektorów, Artykuły, FAQ.
Konserwacja i Czyszczenie Projektora.
Projektory w naszych domach i firmach pracują niczym odkurzacze zasysając zimne powietrze z jednej strony i wydmuchując z drugiej. W większości modeli projektorów zastosowane są filtry gąbkowe lub druciane mające na celu zatrzymanie większości kurzu i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Niestety pojemność jak i drożność takiego filtra jest mocno ograniczona i może zdarzyć się, że już po około 500h pracy filtr należy dokładnie wyczyścić, aby przywrócić odpowiednią cyrkulację powietrza w projektorze.
Do czego prowadzi zaniedbanie tych czynności?
Kurz i inne zanieczyszczenia przedostają się do środka urządzenia i początkowo osiadają na łopatkach wentylatora. Najlepiej problem przedstawić obrazowo:
Widoczne zanieczyszczenia w dużym stopniu utrudniają pracę wentylatora oraz sprawiają, że jego wydajność znacząco spada. Taka sytuacja na dłuższą metę prowadzi do skrócenia żywotności lampy i działania innych podzespołów projektora.
Ostatecznym "stadium" jest przedostanie się zanieczyszczeń do elementów optyki projektora takich jak matryce, tunele optyczne, obiektyw. Jest to moment, w którym najczęściej użytkownik postanawia udać się do serwisu, ponieważ na ekranie zaczynają pojawiać się plamy, odbarwienia, przyciemnione pasy. Niestety w takiej sytuacji najczęściej zdarza się, że koszt naprawy jest znacznie dotkliwszy w porównaniu do zwykłej konserwacji.
Zalecamy wykonywanie konserwacji projektora przynajmniej raz w roku. Nie zniweluje to możliwości wystąpienia usterki, ale w znacznym stopniu zmniejszy prawdopodobieństwo jej wystąpienia.