Naprawy Projektorów, Artykuły, FAQ.

Czyszczenie Projektora, Odkurzanie Rzutnika.

     Projektory są urządzeniami, które wymagają zarówno regularnych przegladów jak i również codziennej prawidłowej eksploatacji. Podstawą jest utrzymanie w czystości miejsca, w którym projektor stoi lub wisi, tak aby poprzez kanały wentylacyjne zaciągał czyste powietrze o temperaturze pokojowej. Sporym błędem jest na przykład umieszczanie projektorów w pobliżu wylotu klimatyzacji, wpływa to bardzo niekorzystnie na jego pracę. Należy oczywiście pamiętać o nie zasłanianiu żadnego z wylotów gorącego powietrza, aby uniknąć przegrzania rzutnika multimedialnego.

     Najprostszą czynnością jaką powinien wykonywać użytkownik jest czyszczenie filtra sprężonym powietrzem, można je nabyć w wielu sklepach w postaci sprayu. Uwaga, w żadnym wypadku nie wolno dmuchać sprężonym powietrzem do wnętrza projektora ze względu na to, że można doprowadzić do uszkodzenia bardzo delikatnego układu optyki.

Widok menu przed i po czyszczeniu projektora.

Rysunek 1. Domyślny ekran projektora przed i po czyszczeniu.

     Dobrym rozwiązaniem jest regularna kontrola jakości wyświetlanego obrazu. Wszelkie niedoskonałości najlepiej widoczne są na jednolitych kolorach: białym, czarnym, niebieskim, zielonym i czerwonym. Jeżeli zauważymy, że na którymś kolorze obraz odbiega od doskonałości jest to wyraźny sygnał alarmowy. Jako serwis zalecamy przede wszystkim profilaktykę, w zależności od sposobu i częstotliwości eksploatacji konieczne jest wykonywanie pełnego czyszczenia układu optyki i termowentylacji, jest to czynność, którą wykonać mozna wyłącznie w warunkach serwisowych, polega na rozebraniu całego projektora na części pierwsze i dokładnym czyszczeniu wszystkich podzespołów.

Czyszczenie polaryzatorówRysunek 2. Delikatne polaryzatory przed i po czyszczeniu.

     W ekstremalnych sytuacjach samo czyszczenie nie pomaga i konieczna jest wymiana niektórych elementów, takich jak:

  • wymiana polaryzatorów,
  • wymiana soczewek,
  • wymiana zwierciadeł,
  • wymiana torów optyki,
  • wymiana obiektywu.

     Do każdej naprawy należy podejść indywidualnie, ponieważ często dopiero po całkowitym rozebraniu projektora można ocenić stopień postępu usterki. Nie mniej jednak w większości przypadków rozwiązaniem problemu pozostaje samo czyszczenie, a diagnoza problemu w naszym serwisie jest bezpłatna.

     Podsumuwując zachęcamy do kontroli obrazu oraz wykonywania konserwacji zanim pojawią się objawy, a nie już po ich wystąpieniu.

14-12-2014 powrót