Naprawy Projektorów, Artykuly, FAQ.

Czyszczenie Projektora, Odkurzanie Rzutnika.

     Projektory są urządzeniami, które wymagają zarówno regularnych przegladów jak i również codziennej prawidlowej eksploatacji. Podstawą jest utrzymanie w czystości miejsca, w którym projektor stoi lub wisi, tak aby poprzez kanaly wentylacyjne zaciągal czyste powietrze o temperaturze pokojowej. Sporym bledem jest na przyklad umieszczanie projektorów w pobliżu wylotu klimatyzacji, wplywa to bardzo niekorzystnie na jego prace. Należy oczywiście pamietać o nie zaslanianiu żadnego z wylotów gorącego powietrza, aby uniknąć przegrzania rzutnika multimedialnego.

     Najprostszą czynnością jaką powinien wykonywać użytkownik jest czyszczenie filtra spreżonym powietrzem, można je nabyć w wielu sklepach w postaci sprayu. Uwaga, w żadnym wypadku nie wolno dmuchać spreżonym powietrzem do wnetrza projektora ze wzgledu na to, że można doprowadzić do uszkodzenia bardzo delikatnego ukladu optyki.

Widok menu przed i po czyszczeniu projektora.

Rysunek 1. Domyślny ekran projektora przed i po czyszczeniu.

     Dobrym rozwiązaniem jest regularna kontrola jakości wyświetlanego obrazu. Wszelkie niedoskonalości najlepiej widoczne są na jednolitych kolorach: bialym, czarnym, niebieskim, zielonym i czerwonym. Jeżeli zauważymy, że na którymś kolorze obraz odbiega od doskonalości jest to wyraźny sygnal alarmowy. Jako serwis zalecamy przede wszystkim profilaktyke, w zależności od sposobu i czestotliwości eksploatacji konieczne jest wykonywanie pelnego czyszczenia ukladu optyki i termowentylacji, jest to czynność, którą wykonać mozna wylącznie w warunkach serwisowych, polega na rozebraniu calego projektora na cześci pierwsze i dokladnym czyszczeniu wszystkich podzespolów.

Czyszczenie polaryzatorówRysunek 2. Delikatne polaryzatory przed i po czyszczeniu.

     W ekstremalnych sytuacjach samo czyszczenie nie pomaga i konieczna jest wymiana niektórych elementów, takich jak:

  • wymiana polaryzatorów,
  • wymiana soczewek,
  • wymiana zwierciadel,
  • wymiana torów optyki,
  • wymiana obiektywu.

     Do każdej naprawy należy podejść indywidualnie, ponieważ czesto dopiero po calkowitym rozebraniu projektora można ocenić stopień postepu usterki. Nie mniej jednak w wiekszości przypadków rozwiązaniem problemu pozostaje samo czyszczenie, a diagnoza problemu w naszym serwisie jest bezplatna.

     Podsumuwując zachecamy do kontroli obrazu oraz wykonywania konserwacji zanim pojawią sie objawy, a nie już po ich wystąpieniu.

14-12-2014 powrót