Naprawy Projektorów, Artykuly, FAQ.

Test projektorów: ranking 10 najgorszych usterek w projektorach.

     Poniżej przedstawiamy subiektywną klasyfikacje 10 najbardziej dotkliwych uszkodzeń, które mogą spotkać nasze rzutniki multimedialne.

  • Upadek z wysokości, usterka mechaniczna.
  •      Projektor jest bardzo delikatnym urządzeniem, w którym optyka zestrojona jest do setnych cześci milimetra. Jeżeli zdarzy sie, że projektor spadnie może okazać sie, że po wlączeniu (o ile uda nam sie go wlączyć) są problemy z poprawnym wyświetlaniem obrazu. Gorzej jeżeli projektor spadnie w trakcie dzialania, lampa nagrzana do bardzo wysokiej temperatury może na skutek wstrząsów peknąć. Nie ma sposobu na natychmiastową diagnoze, ponieważ w przypadku usterki mechanicznej uszkodzić może sie wszystko, od elementów optyki przez elementy zasilania, po lampe i obudowe.

    Lampa z projektora po upadku.Rys. 1 Lampa wyjeta z projektora po upadku

         Co robić, aby zminimalizować ryzyko? Pamietajmy, żeby projektor umieszczać w torbie zawsze obiektywem do góry. Rzutnik stawiajmy na stabilnej powierzchni, kable lączące źródlo sygnalu z projektorem nie powinny być napiete tylko luźno opadać. Co robić, kiedy już sie to stalo? Jeżeli slychać, że w projektorze przemieszczają sie luźno elementy nie próbujmy go nawet uruchamiać, metalowe cześci mogą doprowadzić do zwarcia i calkowicie uniemożliwić późniejszą naprawe.

  • Przepiecia i zwarcia w instalacji elektrycznej.
  •      Przyczyną przepiecia może być zwarcie, potocznie zwane także spieciem. Prąd zwarciowy jest wielokrotnie wiekszy od prądu roboczego i może spowodować zniszczenie przewodów elektrycznych, urządzeń i odbiorników elektrycznych, w najgorszym wypadku pożar. Do innych przyczyn przepieć zaliczamy zlą regulacje przez dostawce energii, nagly spadek obciążenia sieci. Może być to również wyladowanie elektrostatyczne, nagle wylączenie urządzeń, iskrzenie kontaktów, uderzenia piorunów. Co to oznacza dla projektorów? W najlepszym wypadku awarie tylko jednego z modulów, na przyklad zasilacza sieciowego, w najgorszym szereg usterek każdego z podzespolów przez który plynie prąd. Jak możemy sie zabezpieczyć? Stosując wysokiej jakości listwy antyprzepieciowe oraz podlączając kable takie jak HDMI i VGA po odlączeniu projektora od sieci elektrycznej.

  • Niezsynchronizowany obraz - "rozjechane" kolory, brak zbieżności.
  • Rozjechane kolory, brak zbieżności.
    Rys. 2 Zla synchronizacja matryc LCD

         Usterka w projektorach LCD, najcześciej objawia sie tym, że zamiast jednej bialej linii mamy czerwoną, niebieską i zieloną. Przyczyną usterki jest rozsynchronizowanie matryc LCD, problem bardzo trudny do usuniecia, z reguly wymagający indywidualnego podejścia. Co należy robić, aby uniknąć problemu? Z naszych danych wynika, że tego typu usterka przydarza sie w trakcie nieprofesjonalnej naprawy optyki, w tej sytuacji możemy jedynie zalecić, aby projektor trafial w rece fachowców.

         W najgorszym wypadku takie odbicia, powielenia obrazu, czyli brak zbieżności matryc LCD w rzutniku skutkuje wymianą calego pryzmatu z matrycami, co niestety nie zawsze sie kalkuluje.

  • Kropki, plamki, gwiazdki - "droga mleczna", czyli po prostu bad pixele.
  • Bolączka wiekszości projektorów DLP, konieczna jest w tej sytuacji wymiana chipu DMD, co zazwyczaj wiąże sie z niemalym kosztem. Przyczyną jest awaria wynikająca z budowy chipu, tutaj dokladny opis budowy projektora DLP. Czy można coś zrobić, aby uchronić sie przed usterką? Z naszych obserwacji wynika, że problem dotyczy wielu projektorów bez wzgledu na model i marke oraz co ważniejsze bez wzgledu na sposób użytkowania. Defekt wystepuje bardzo nieregularnie, nie ma możliwości wyjaśnienia czy istnieje przyczyna zewnetrzna. Określenie decyzji czy warto naprawiać projektor z taką usterką należy uzależnić od stopnia wyeksploatowania calego urządzenia.

  • Nieprawidlowy transport i przenoszenie rzutnika multimedialnego.
  •      Duże, profesjonalne projektory bardzo czesto mają możliwość zdemontowania obiektywu na czas transportu. Pamietajmy o tym, ponieważ obiektyw, który jest bardzo cieżki w trakcie przewożenia może uszkodzić inne cześci optyki. Podobnie z przenoszeniem, tak jak wcześniej pisaliśmy, jeżeli projektor nie posiada specjalnego uchwytu (rączki do przenoszenia) zawsze powinien być przenoszony obiektywem do góry. Skutki mogą być podobnie jak w przypadku upadku bardzo dotkliwe dla urządzenia.

  • Nie dzialają wejścia / wyjścia, projektor nie dziala - usterka plyty glównej.
  •      Bardzo uprzykrzającym użytkowanie i serwisowanie defektem są problemy z plytą glówną. Mogą one objawiać sie nie pracującymi bądź źle dzialającymi wejściami, np. HDMI lub VGA lub co gorsza calkowitym brakiem reakcji projektora na próby wlączenia. Czesto jednak zdarza sie, że problem powstaje nie z winy urządzenia, zawsze sprawdźmy dokladnie kable lączące źródlo sygnalu z projektorem oraz rozdzielczość w jakiej sygnal jest wysylany.

  • Nie można ustawić ostrości - usterka obiektywu.
  •      Niejednokrotnie zdarzają sie przypadki,uszkodzenia obiektywu, co ciekawe czesto mogą wynikać one z przegrzania. W wyniku nagromadzenia na zewnetrznej soczewce obiektywu kurzu ulega on przypieczeniu i w trakcie wycierania nieodwracalnie usuwana jest powloka antyrefleksyjna co może objawiać sie cieniami i zamgleniami na ekranie.

    Zaawansowany obiektyw w projektorze.
    Rys. 3 Obiektyw do projektora z mechanizmem

  • Utrata kolorów, czarno-bialy obraz, brak jednego z kolorów w projektorze.
  •      Dotyczy wszystkich projektorów, usterka bardzo czesto wynika z przegrzania i w rezultacie uszkodzenia ukladu optyki. Uwaga, może to również być po prostu kwestia kabla sygnalowego, który należy sprawdzić w pierwszej kolejności. Zalecamy czeste czyszczenie filtra oraz w zależności od intensywności eksploatacji rzutnika profesjonalne czyszczenie optyki i wentylacji w warunkach serwisowych.

  • Zalanie Projektora.
  •      Może brzmieć bardzo dziwnie w odniesieniu do projektora, nie mniej jednak przytrafia sie nadzwyczaj czesto. Zdarza sie, że projektory instalacyjne są podwieszone w okolicy wylotu klimatyzatora, co nie sprzyja ich prawidlowej pracy. W najgorszym wypadku wiszą dokladnie pod klimatyzatorem, z którego nierzadko kapie skraplająca sie para wodna. Innym przykladem może być poprowadzenie instalacji w jednym ciągu, zarówno rur jak i kabli. Dla projektora oznacza to niestety powolną śmierć, zwarcie, a w najgorszym przypadku pożar. Pamietajmy, aby używać rzutników w suchych pozbawionych wilgoci miejscach.

  • Lampa nie świeci, lampa nie dziala, nie pracuje lampa.
  •      Lampa na ostatnim miejscu? "Przecież co innego może sie popsuć?" Jak widać na powyższych przykladach wiele różnych elementów, z których zbudowane są nasze urządzenia. Pamietajmy, że żarówka w projektorze jest cześcią eksploatacyjną i o ile w pierwszych trzech miesiącach od zamontowania nie wykaże żadnych niepokojących objawów, o tyle w późniejszym okresie na jej żywotność wiekszy wplyw mają czynniki zewnetrzne niż ona sama. Czy projektor jest regularnie czyszczony? Czy użytkowany jest w dobrze wentylowanym pomieszczeniu? Ma to ogromne znaczenie dla lampy, na którą dzialają bardzo duże przeciążenia.

    Autor: Bartosz Bratkowski
    Copyright Serwis Projektorów TIT-POLAND s.c.

    09-06-2015 powrót