Naprawy Projektorów, Artykuly, FAQ.

Konserwacja i Czyszczenie Projektora.

     Projektory w naszych domach i firmach pracuja niczym odkurzacze zasysajac zimne powietrze z jednej strony i wydmuchujac z drugiej. W wiekszosci modeli projektorów zastosowane sa filtry gabkowe lub druciane majace na celu zatrzymanie wiekszosci kurzu i zanieczyszczeń znajdujacych sie w powietrzu. Niestety pojemnosc jak i drożnosc takiego filtra jest mocno ograniczona i może zdarzyc sie, że już po okolo 500h pracy filtr należy dokladnie wyczyscic, aby przywrócic odpowiednia cyrkulacje powietrza w projektorze.

     Do czego prowadzi zaniedbanie tych czynnosci?
     Kurz i inne zanieczyszczenia przedostaja sie do srodka urzadzenia i poczatkowo osiadaja na lopatkach wentylatora. Najlepiej problem przedstawic obrazowo:
Brudne Wentylatory
     Widoczne zanieczyszczenia w dużym stopniu utrudniaja prace wentylatora oraz sprawiaja, że jego wydajnosc znaczaco spada. Taka sytuacja na dluższa mete prowadzi do skrócenia żywotnosci lampy i dzialania innych podzespolów projektora.

     Ostatecznym "stadium" jest przedostanie sie zanieczyszczeń do elementów optyki projektora takich jak matryce, tunele optyczne, obiektyw. Jest to moment, w którym Najczesciej użytkownik postanawia udac sie do serwisu, ponieważ na ekranie zaczynaja pojawiac sie plamy, odbarwienia, przyciemnione pasy. Niestety w takiej sytuacji Najczesciej zdarza sie, że koszt naprawy jest znacznie dotkliwszy w porównaniu do zwyklej konserwacji.

     Zalecamy wykonywanie konserwacji projektora przynajmniej raz w roku. Nie zniweluje to możliwosci wystapienia usterki, ale w znacznym stopniu zmniejszy prawdopodobieństwo jej wystapienia.

Autor: Bartosz Bratkowski
Copyright Serwis Projektorów TIT-POLAND s.c.

31-12-2012 powrót